OTOZ Animals Oświęcim logo
Aktualności

Mróz zabija. Pomóż zwierzętom przetrwać zimę

27 lutego 2018

Nasi inspektorzy jeżdżą codziennie na kolejne zgłoszenia. Niektóre psy nie mają nawet budy – to już nie jest nawet wykroczenie, lecz przestępstwo z art. 6 ustawy o ochronie zwierząt – znęcanie się nad zwierzętami, za co grozi nawet do kilku lat więzienia. Wiele zwierząt umrze z zimna w nadchodzące nocne mrozy. Jeśli już trzymasz psa w kojcu lub na łańcuchu, co jest oczywiście okrucieństwem szczególnie w taki czas, to w najbliższe noce zamknij go w piwnicy, lub w jakimkolwiek innym ciepłym pomieszczeniu. Wyściel budę słomą, ugotuj ciepły posiłek i podaj go swojemu psu dwa razy dziennie – drugi raz przed nocą, łańcuchy nie mogą być zakładane bezpośrednio na szyję bez zwykłej obroży . Wypuść psa z kojca lub z łańcucha. Pamiętajcie by wymieniać wodę co dwie , góra trzy godziny. Załóż psiakowi ubranko – jeśli nie stać kogoś na kupno takiego ubranka, to może psu założyć zwykły sweter, pokombinować troszkę i też można w ten sposób pomóc zwierzakowi przetrwać ten najtrudniejszy czas. Zwróćcie uwagę na zwierzęta sąsiadów, poproście, by odpowiednio zadbali o psa lub kota w czasie mrozów. Jeśli widzicie , że jakieś zwierzę cierpi, nie ma budy , lub jest wychudzone, zmarznięte, dzwońcie na Policję 997, Straż Miejską 986, lub do organizacji chroniących prawa zwierząt takich jak np. nasza ( telefony : 784-366-841, 691-485-682, 500-404-996, 698-024-633, 880-289-576, 600-198-423, 517-863-491 -najlepiej sms „zwierzak w potrzebie- mróz” itp., na pewno oddzwonimy i zrobimy co w naszej mocy, by pomóc).

Zwierzęta gospodarskie nie powinny być pozostawiane pod gołym niebem lecz w oborach i stajniach. Podczas największych mrozów dokarmiajmy dzikie ptaki w mieście, parkach, na plażach i terenach wiejskich. Pamiętajmy jednak o tym, że dokarmianie rozpoczynamy dopiero, gdy spadnie śnieg, aby nie zniechęcać ptaków do odlotu. Nie wsypujmy jednak do karmników resztek naszego pożywienia. Zawarte w nich przyprawy i konserwanty mogą tylko zaszkodzić. Poczęstujmy je raczej mieszanką różnych ziaren, owocami, ugotowanymi w nieosolonej wodzie warzywami (taki pokarm jest też odpowiedni dla łabędzi). Regularnie sprzątajmy karmniki, aby jedzenie nie pleśniało. Pamiętajmy też, że bez dostępu do niezamarzniętej wody, ptaki mogą nie przeżyć zimy.

Zadbajcie też o koty! Otwórzcie okienka do piwnicy, podajcie miskę ciepłego jedzenia, wystawiajcie często wodę, ustawcie prowizoryczną budkę ze styropianu ze słomą pod blokiem, czy pod domem – to naprawdę nie jest trudne, a zasypiając w ciepłym łóżku, będziecie mogli pomyśleć, że coś zrobiliście dla tego świata dobrego i że prawdopodobnie uratowaliście właśnie jakieś życie.

Zgodnie z Art. 6 Ustawy o ochronie zwierząt nieuzasadnione lub niehumanitarne zabijanie zwierząt oraz znęcanie się nad zwierzętami, w tym utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania jest zabronione. Art. 35 : za znęcanie się nad zwierzętami grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch , za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem obecnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Czasem wystarczy okazać odrobinę troski, aby uratować życie.

Wiele psów , kotów i innych zwierząt nie przeżyje zimy.  To od nas wszystkich zależy życie wielu zwierząt. Człowiek jest odpowiedzialny za to co oswoił..

(zdjęcie zaczerpnięte z internetu)