OTOZ Animals Oświęcim logo

Informacje Adopcyjne

Los każdego zwierzęcia, którego uratowaliśmy, leży nam bardzo na sercu. Poświęcamy wiele czasu, energii, uczuć i pieniędzy na ich leczenie, wyżywienie oraz pielęgnację. Dlatego czujemy się odpowiedzialni za ich dalsze życie.

Podejmując decyzję o adopcji musimy upewnić się, że osoby, których przecież w ogóle nie znamy, zapewnią tym już raz pokrzywdzonym przez los istotom , bezpieczne schronienie i szczęśliwe życie. Służymy pomocą również po adopcji:)

Zadając  pytania możemy odpowiednio dopasować zwierzaka pod względem charakteru, wieku itp. tak, by opiekun był zadowolony, ale również i nasz ukochany pies, czy kot był szczęśliwy. Dlatego prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość podczas wyboru zwierzaka. To przecież od naszej decyzji zależy ich dalszy los.

  1. Adopcja kota
  2. Adopcja psa

Adopcja kota:

Wszystkie dorosłe koty są po zabiegu kastracji/sterylizacji, są odrobaczone i zaszczepione. Wyjątek stanowią kocięta, bądź zwierzaki których z przyczyn zdrowotnych nie zdążyliśmy poddać takim zabiegom.

Pytania:
  • Czy jest Pani/Pan pełnoletni? Do umowy adopcyjnej jest konieczny dowód osobisty.
  • Czy kot miałby pójść do bloku czy do domu, a jeśli do domu to czy jest to blisko ruchliwej drogi?
  • Czy miała Pani/Pan kiedyś kota? Jak długo?
  • Czy w mieszkaniu są jakieś inne zwierzęta – kot, pies?
  • Czy ma Pani/Pan dzieci, a jeśli tak to w jakim wieku?
  • Czy ewentualne mieszkanie jest własne czy wynajmowane oraz czy właściciel i pozostali członkowie rodziny zgadzają się na kota?
  • Czy Pani/Pan lub ktoś z domowników nie jest na pewno uczulony na sierść kota?
  • Czy zdaje sobie Pani/Pan sprawę z tego, że kot żyje nawet do 20 lat przy dobrym stanie zdrowia i prawidłowej opiece? Tak, więc to prawie członek rodziny na długi czas. Koty bardzo przywiązują się do swoich opiekunów.
  • Czy zapewni Pani/Pan w przyszłości, gdy kot osiągnie wiek dojrzały (już około 7 miesięcy) sterylizację/kastrację?
  • Jak wiadomo jest to jedyna skuteczna metoda zapobiegająca rozmnażaniu, jak również wielu chorobom związanym z rozmnażaniem się, czy podawaniem środków hormonalnych. Sterylizacja to jeden z głównych warunków adopcji.
  • Czy ma Pani/Pan ustabilizowaną syt. mieszkaniową, życiową? Czy nie planuje Pani/Pan np. wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy albo narodzin dziecka z powodu którego kociak musiałby się „wyprowadzić”?
  • Czy przemyślała Pani/Pan co będzie z kotkiem w okresie wakacyjnym lub w przypadku zdarzeń losowych /szpital, sanatorium itp./? Kot z reguły nie lubi podróżować, trzeba zapewnić mu opiekę na miejscu i znaleźć tymczasowego opiekuna.
  • Czy jest Pani/Pan w stanie zapewnić kotu szczepienia, opiekę weterynaryjną, odrobaczanie, a w razie choroby leczenie? To koszt, którego należy być świadomym.
  • Czy zakupiła Pani/Pan niezbędne dla kotka akcesoria: kuweta, żwirek, drapak, transporterek, odpowiednią karmę?
Uwagi:
  1. Jeśli nie posiada Pan/Pani innych zwierząt zachęcamy do adopcji jednocześnie dwóch kotków, zwłaszcza rodzeństwa – szczególnie jeśli kociak ma żyć w bloku. Kotki będą lepiej się rozwijać, zapewnią sobie nawzajem towarzystwo podczas nieobecności opiekunów i brak wolności nie będzie dla nich tak dotkliwy.
  2. Jednym z warunków umowy jest także zabezpieczenia balkonu jeśli mieszkanie znajduje się powyżej parteru. Do tego celu można zakupić specjalne siatki / moskitiery zupełnie nie gwarantują bezpieczeństwa, są za słabe. Często kociaki w zabawie wyskakują na siatkę, a ta zrywa się wraz z kociakiem i dochodzi do tragedii jakie często oglądamy w lecznicy../.wypadnięcia kotów z okien – połamane łapy, szczęki, przetrącone kręgosłupy, uszkodzone narządy wewnętrzne – nierzadko kota trzeba uśpić, aby skrócić bezmiar jego cierpień. W najlepszym razie kot przerażony upadkiem ucieka i rzadko się odnajduje/.
  3. Prosimy pamiętać o oknach uchylnych. Nie zostawiać kota w domu z otwartymi oknami, jeśli nikogo z domowników nie ma. Często bywają śmiertelną pułapką dla kotów. Zwierzę chcąc się wydostać tam gdzie czuje świeże powietrze, klinuje się w oknie, co najczęściej kończy się śmiercią kota przez uduszenie.  Takich zgłoszeń mamy niestety bardzo dużo.
  4. Nie wydajemy kotów na prezent , czy dla kaprysu dziecka – to zwierzę ma być kochane i szanowane  przez wszystkich członków rodziny.
  5. Nie wydajemy również kotów w miejsca dla nich niebezpieczne – dom przy ruchliwej drodze (sprawdzamy adres). Średnia życia kociaka w takim miejscu to kilka miesięcy, czasem parę lat podczas gdy życie kota w bezpiecznym miejscu może trwać nawet 20 lat. Osoby, które naprawdę kochają te piękne zwierzęta nie decydują się w takim przypadku na kotka.
  6. Odbiór kota wyłącznie z własnym transporterkiem, który niejednokrotnie będzie Państwu służył podczas wizyt w gabinetach weterynaryjnych / sterylizacja, szczepienia, badania kontrolne itp./
  7. Aby uniknąć stresu spowodowanego komunikacją publiczną (bus, pociąg itp.) wskazany, a w niektórych przypadkach niezbędny jest transport samochodem.
  8. Prosimy również o dobrowolną wpłatę na rzecz schroniska (liczymy na zwrot kosztów zabiegów weterynaryjnych- nie dot.kociąt).
  9. Zastrzegamy sobie prawo odwiedzin zwierzaka w nowym domu, bądź wizyty przed adopcyjnej.
  10. Zastrzegamy sobie również prawo do odebrania kota w razie stwierdzenia nieodpowiednich warunków lub nieprawdziwych danych podanych w umowie adopcyjnej.

Po odpowiedzeniu na powyższe pytania i zapoznaniu się z uwagami zapraszamy do adopcji kota. 🙂

Adopcja psa:

Pytania:
  • Czy jest Pani/Pan pełnoletni? Do umowy adopcyjnej jest konieczny dowód osobisty.
  • Czy pies miałby pójść do bloku czy do domu, a jeśli do domu to czy jest to blisko ruchliwej drogi?
  • Czy miała Pani/Pan kiedyś psa? Jeśli tak to ile piesków i w jakich odstępach czasu?
  • Czy w mieszkaniu są jakieś inne zwierzęta – kot, inny pies?
  • Czy ma Pani/Pan dzieci, a jeśli tak to, w jakim wieku?
  • Czy ewentualne mieszkanie jest własne czy wynajmowane i czy właściciel się zgadza na psa?
  • Czy nie jest Pani/Pan, albo któryś z domowników uczulony na sierść psa?
  • Czy wie Pani/Pan, że w zależności od rasy i kondycji pies żyje nawet blisko 20 lat? To prawie członek rodziny na długi czas.
  • Czy jest Pani/Pan świadomy obowiązkowej sterylizacji/kastracji pieska? Większość zwierząt dorosłych jest już po takim zabiegu, ale szczeniaki muszą osiągnąć wiek dojrzały dlatego właściciel zobowiązuje się do tego zabiegu już na własny koszt / na podstawie umowy adopcyjnej zabieg jest tańszy/.
  • Czy nie planuje Pani/Pan wyjazdu za granicę?
  • Jeśli wyjedziecie na urlop, wakacje, w przypadku zdarzeń losowych – pobyt w szpitalu itp., kto zaopiekuje się psem i na jak długo?
  • Czy jest Pani/Pan w stanie zapewnić pieskowi niezbędne szczepienia, opiekę weterynaryjną – w razie choroby leczenie? To wszystko niesie ze sobą odpowiednie koszty i należy mieć tego świadomość.
  • Czy zdaje sobie Pan/Pani sprawę, że decydując się na szczeniaka trzeba poświęcić mu sporo czasu, włożyć sporo wysiłku w jego wychowanie oraz liczyć się z pewnymi zniszczeniami w domu? Decyzja musi być więc przemyślana.
Uwagi:
  1. Nasi inspektorzy zastrzegają sobie prawo do odwiedzenia psiaka i upewnienia się, że wszystko jest w porządku, a piesek nie skończył uwięziony na łańcuchu. Niestety zdarza się, iż zwierzęta, które były adoptowane wydawać by się mogło w dobre ręce, trafiały w koszmarne warunki lub zostawały oddawane gdy tylko wyrosły ze szczenięcego wieku. Stąd również  tyle pytań, by w miarę możliwości uświadomić osoby zainteresowane adopcją, co niesie ze sobą pies i czemu musi sprostać właściciel.
  2. Nie wydajemy psów na prezent osobom trzecim, na łańcuch, ani do pracy / stróż itp.
  3. Nie wydajemy psów do domów bez solidnego ogrodzenia / szczególnie blisko ruchliwej drogi – sprawdzamy adres.
  4. Szukamy opiekunów, którzy decydując się na pieska kierują się miłością do zwierząt , a nie kaprysem dziecka, czy potrzebą bezpieczeństwa. Pies ma być dla właściciela towarzyszem życia do końca swoich dni.
  5. Prosimy o zakupienie jasnej obroży dla pieska i umieszczenie na niej nr.tel kontaktowego do właściciela, bądź do nas, tak by w razie zaginięcia zwierzę zostało szybko zlokalizowane. Ponadto pies musi mieć zakupione niezbędne wyposażenie / miski, legowisko, odpowiedni pokarm/.
  6. Należy pamiętać, że przychodząc po psa trzeba mieć ze sobą smycz i obrożę (najlepiej jw.).
  7. Aby uniknąć stresu spowodowanego komunikacją publiczną (bus, pociąg itp.) wskazany , a w niektórych przypadkach niezbędny jest transport samochodem.
  8. Prosimy również o dobrowolną wpłatę na rzecz naszej organizacji (liczymy na zwrot kosztów zabiegów weterynaryjnych).
  9. Zastrzegamy sobie prawo odwiedzin zwierzaka w nowym domu, bądź wizyty przed adopcyjnej.
  10. Zastrzegamy sobie również prawo do odebrania psa w razie stwierdzenia nieodpowiednich warunków lub nieprawdziwych danych podanych w umowie adopcyjnej.

Po odpowiedzeniu na powyższe pytania i zapoznaniu się z uwagami zapraszamy do adopcji psa. 🙂

Do umowy adopcyjnej dołączamy 10 psich sentencji 🙂

Dziesięć psich sentencji dla odpowiedzialnego właściciela psa
(zaczerpnięte z Internetu)

  1. Moje życie będzie trwało od 10 do 15 , a może nawet 20 lat. Każde rozstanie z tobą będzie dla mnie bolesne.
  2. Daj mi czas by zrozumieć czego ode mnie oczekujesz. Wytłumacz, pokaż, a nie wrzeszcz.
  3. Ufaj mi, to dla mnie bardzo istotne.
  4. Nie gniewaj się na mnie długo i nie zamykaj mnie w ramach kary. Ty masz swoją pracę, swoich przyjaciół, swoje rozrywki. JA MAM TYLKO CIEBIE.
  5. Mów do mnie. Nawet jeśli nie rozumiem twoich słów, rozumiem ton twojego głosu.
  6. Pamiętaj że NIGDY nie zapomnę tego jak mnie traktujesz.
  7. Zanim mnie uderzysz, pamiętaj, że ja mam zęby, które z łatwością mogły by pogruchotać kości w twojej ręce, a jednak nigdy nie chcę cię ugryźć.
  8. Zanim skarcisz mnie za to że jestem leniwy albo nie chcę wykonywać twoich poleceń, zastanów się jaka może być tego przyczyna. Być może nie dostaję właściwego pożywienia. Może źle się czuję. Może za długo byłem na słońcu, albo może moje serce starzeje się i słabnie.
  9. Opiekuj się mną gdy będę stary. Ty też kiedyś się zestarzejesz.
  10. Bądź ze mną w trudnych chwilach. Nigdy nie mów:”Nie mogę na to patrzeć” albo „Niech mnie przy tym nie będzie”. Dla mnie wszystko będzie łatwiejsze gdy ty będziesz ze mną. Pamiętaj, że ja cię kocham.