OTOZ Animals Oświęcim logo
Aktualności

Upał zabija!!! Pomóż zwierzakom przetrwać lato-wystaw miskę z wodą, przenieś psa do cienia, nie wychodź w południe na spacer z psem!

31 lipca 2016

W ciągu ostatnich dni otrzymaliśmy wiele telefonów dotyczących zwierzaków na pełnym słońcu, bez stałego dostępu do wody, zadaszenia/zacienienia nad kocjem/budą, a przecież to dopiero początek. Pamiętajmy, że wymienione wyżej uchybienia także noszą znamiona znęcania się nad zwierzętami!!
Lato potrafi być naprawdę ogromnym koszmarem dla zwierząt.Nie przechodźmy obojętnie widząc zwierzę bez dostępu do wody, psa na krótkim łańcuchu w pełnym słońcu czy zwierzę zamknięte w samochodzie.. Pamiętajmy o zwierzętach domowych, gospodarskich ale też o ptakach. Wystawmy miskę z wodą przed domem, na ulicy, przed blokiem.
Zwierzęta w samochodzie..
Pamiętajmy, że samochód nagrzewa się bardzo szybko, już w ciągu kilku minut może on osiągnąć temperaturę znacznie wyższą od temperatury powietrza. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające aby ochłodzić organizm zwierzęcia, dlatego psy chłodzą się poprzez ziajanie. To znacznie mniej wydolny sposób radzenia sobie z upałem, niż ten posiadany przez człowieka. Tylko będąc w saunie, w dodatku w futrze, moglibyśmy odczuć na własnej skórze co czuje pies zamknięty w nagrzanym od słońca aucie. Samochód postawiony w cieniu, nagrzewa się równie szybko i także stanowi ogromne zagrożenie dla życia naszego pupila. Dlatego chcąc uniknąć sytuacji z poprzednich wakacji kiedy pies udusił się w samochodzie podczas gdy jego właściciel robił zakupy w supermarkecie, LATEM NIE ZOSTAWIAJMY PSA W SAMOCHODZIE. Kiedy przechodząc obok czyjegoś samochodu zauważysz zamkniętego w nim psa, nie zawahaj się interweniować. Jeżeli nie jesteś w stanie zlokalizować właściciela, powiadom o tym przypadku policję, a jeśli trzeba, to zbij szybę – prawo stoi po Twojej stronie!
Psiaki na łańcuchach..
Jeżeli już musimy zostawić naszego psa na łańcuchu, musimy pamiętać, że buda, w której zwierzę odpoczywa powinna stać w cieniu, podobnie jak miska lub wiadereczko z wodą, które należy stale napełniać. Istotne jest aby nie katować i tak już skrępowanych psów zbyt krótkim i niedostosowanym do masy psa łańcuchem. Pamiętajmy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt trzymanie psa na łańcuchu dłużej niż 12 godzin dziennie jest zakazane. Jeśli psiak wylewa wodę należy pomyśleć jak unieruchomić miskę, by była bardziej stabilna (można wykopać w ziemi dołek w którym do połowy schowa się miska lub małe wiaderko, można też zbić z trzech desek trójkąt w który wetkniemy miskę i tym samym umocnimy jej podstawę zapobiegając przewracaniu się miski) .
Zwróć uwagę sąsiadowi, który skazuje swojego psa na codzienne katusze trzymając go latem na łańcuchu, bez wody i schronienia przed słońcem czy deszczem. Nie wahaj się także powiadomić o takim postępowaniu organizację ochrony zwierząt. Każde takie zaniedbania ze strony właściciela to wykroczenia za które można otrzymać wysokie kary grzywny.
Zwierzaki w bloku…
Właściciele kotów oraz psów powinni pamiętać, że latem ich pupile wypijają więcej wody niż podczas innej pory roku. Zaglądajmy częściej do ich miseczek, a wychodząc z domu postawmy dodatkowe naczynie z wodą. Otwórzmy też drzwi od łazienki, żeby kot lub pies mógł się ochłodzić na zimnych płytkach. Nie zostawiajmy zwierząt na balkonie ani w żadnym innym miejscu, gdzie nie będą miały możliwości schronienia się przed upałem.
Zwierzęta na wakacjach i wycieczkach…
Pamiętajmy, że koty z reguły nie lubią zmiany miejsc, więc nie narażajmy ich na stres zabierając na wycieczki jeśli zauważymy, że nie mają na to ochoty. Typowe zachowanie kota, czy psa w stresie, to nerwowe oblizywanie się języczkiem, napięte mięśnie, często nawet drżenie całego ciała.
Nie zabierajmy też piesków- szczególnie starszych i otyłych na plażę, czy nad wodę w największe upały. Jeśli widzimy psiaka, który szukając cienia chowa się za plecami siedzącego w pełnym słońcu opiekuna, zwróćmy mu uwagę, że znęca się nad swoim psem. Jeśli jedziemy nad wodę z naszym pupilem, to szukajmy miejsca choć w połowie zacienionego, by psiak mógł się schronić przed upałem. Nie zapominajmy także o misce i czystej wodzie do picia! Woda z rzeki, czy jeziora rzadko bywa czysta i zdatna do picia – unikniemy zatruć i biegunek u naszych psiaków.
Zwierzęta bezdomne , wolno bytujące, ptaki…
Zatroszczmy się latem także o zabłąkane psiaki, wolnobytujące koty oraz ptaki. Wystarczy wystawić miseczkę z wodą przed domem lub koło śmietnika, najlepiej w zacienionym miejscu. Ten drobny gest może przynieść ulgę niejednemu stworzeniu, a nawet uratować jego życie. Pamiętajmy, że koty znajdujące się na terenach naszych osiedli, są zwierzętami dzikimi, nie bezdomnymi. Nie należy umieszczać ich w schroniskach, ani pozbywać się ich w żaden inny sposób – to również jest karalne. Zwierzęta te są chronione Ustawą o ochronie zwierząt, zgodnie z którą powinny mieć „zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”. Wydzielmy więc miejsce, w którym będziemy karmili i poili koty albo chociaż pozwólmy robić to innym. Starajmy się jednak zachować higieniczne warunki w miejscach dokarmiania, by nie zaogniać sąsiedzkich konfliktów. Dbając o koty wolno bytujące, pozbywamy się z osiedla myszy i szczurów, które nie występują w kocich siedliskach.
Nie bądźmy obojętni wobec potrzeb innych stworzeń.