OTOZ Animals Oświęcim logo
Aktualności

Świąteczny los karpia

19 grudnia 2012

Apel Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals.

Co roku, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, napływają do nas setki zgłoszeń dotyczących okrutnego traktowania karpi. Ryby głosu nie mają, dlatego prosimy w ich imieniu:

Zanim zdecydujesz się kupić rybę na świąteczny stół, upewnij się, że była traktowana humanitarnie do ostatniej swojej chwili!

Oszczędź jej cierpienia i nie kupuj jej żywej. Jeśli jednak koniecznie chcesz nabyć taką, nie męcz jej transportem w nieprzystosowanej do tego reklamówce.  Naczynie powinno mieć odpowiedni rozmiar, aby ryba przebywała w naturalnej pozycji i nie przylegała bokami ciała do ścianek pojemnika. Istotny jest też czas. Według Głównego Inspektoratu Weterynarii w temperaturze powyżej 10oC nie powinien przekraczać 20 minut, zaś w wodzie o temperaturze 1 stopni C – 5 stopni C nie dłużej niż 1godzinę i 40 minut. Masa wody w opakowaniu powinna wynosić co najmniej dwukrotność masy karpia. Jeśli natomiast ktoś chce sobie odlać taką wodę aby „mniej nosić” to powoduje to gorsze cierpienie niżeli transport bez wody ale w specjalnie do tego przystosowanej reklamówce z atestem, która posiada specjalną siatkę lub koszyczek. Badania naukowe wykazały, że karp jest w stanie swobodnie oddychać około 20 minut bez dostępu do wody, ze względu na możliwość wymiany gazowej poprzez skórę (aż w 70%) pod warunkiem, że reklamówka nie jest zawiązana i nie przylega bezpośrednio do skóry!!!

Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt, która jednoznacznie zabrania niehumanitarnego transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody uniemożliwiającej oddychanie.

Art. 6 punkt 18) Ustawy o Ochronie Zwierząt

Można jednak wziąć pod uwagę wyżej opisane reklamówki ze specjalnym atestem.
Jeśli sklep oferuje żywe ryby, zwróć uwagę, czy zwierzęta mają zapewniony odpowiednio duży basen z czystą, dobrze napowietrzoną wodą. Jeśli zauważysz, że ryby okaleczają się nawzajem z powodu nadmiernego zagęszczenia, lub podduszone pływają na boku, są sprzedawane „do reklamówki”, osobom nieprzygotowanym do zapewnienia im humanitarnego transportu zgłoś ten fakt do odpowiednich służb (Policja,  Straż Miejska) powołując się na w/w  art. 6 punkt 18 Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Tylko od nas zależy jak traktowane są zwierzęta!