OTOZ Animals Oświęcim logo
Aktualności

STOP wypalaniu TRAW !!!

16 kwietnia 2015
WYPALANIE TRAW – BEZMYŚLNOŚĆ I OKRUCIEŃSTWOWypalanie traw to archaiczny i prymitywny zabieg agrotechniczny służący usunięciu starej, suchej roślinności, by przygotować ziemię pod uprawę. Obecnie panuje generalna zgoda co do tego, że pozytywne rezultaty takiego zachowania w nowoczesnym rolnictwie są właściwie żadne. Przeciwnie wręcz, wypalanie traw działa niekorzystnie na glebę ze względu na spowolnienie powstawania próchnicy. Składniki mineralne zawarte w glebie są następnie roznoszone przez wiatr, pozostawiając grunt nienadający się do uprawy.

Przez wypalanie traw ginie duża ilość fauny i flory – rośliny łąkowe, a także drobne zwierzęta. Mówimy tu nie tylko o bezkręgowcach takich jak owady, dżdżownice czy pajęczaki – lecz również o małych ssakach, płazach i gadach – które w Polsce wszystkie objęte są ścisłą ochroną.
Przed ogniem nie są również w stanie uciec pisklęta ptaków zakładających gniazda w wysokich trawach. Każdy pożar łąki to hekatomba istnień.

Wypalanie łąk jest obecnie niczym więcej, jak przejawem wandalizmu.

Trzeba również nadmienić, że podpalanie łąk jest zagrożone karą do 30 dni aresztu lub do 5000 zł grzywny. Jeśli pożar się rozprzestrzeni, sprawcy grozić może nawet kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Jeśli na wypalaniu trawy zostanie przyłapany rolnik, może on również utracić w całości wszelkie dopłaty przysługujące mu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jeśli ktoś widzi pożar łąki – powinien niezwłocznie zawiadomić Straż Pożarną. Nie gaśmy pożaru samodzielnie, możemy przyczynić się nawet do rozprzestrzenienia ognia.
Działanie lepiej pozostawić zawodowym strażakom.