OTOZ Animals Oświęcim logo
Aktualności

Rekrutacja kandydatów na inspektorów ds. ochrony zwierząt

21 sierpnia 2012

Z uwagi na napływające w dużych ilościach zgłoszenia dotyczące niehumanitarnego traktowania zwierząt, OTOZ Animals oddział Oświęcim ogłasza rekrutację kandydatów na inspektorów ds. ochrony zwierząt.

Inspektor pełni funkcję społeczną nie przyjmując z tego tytułu żadnego wynagrodzenia – praca w pełni charytatywna.

Kim jest Inspektor ds. ochrony zwierząt:

Inspektor ds. ochrony zwierząt to funkcja, z którą wiążą się pewne, ściśle określone zobowiązania. Reprezentuje towarzystwo i w związku z tym musi znać nie tylko jego cele ale również się z nimi identyfikować. Oczywiście punktem wyjścia jest miłość do zwierząt. Równie ważna jest jednak cierpliwość i determinacja, musimy bowiem pamiętać, że radykalne zmiany nie zachodzą szybko, czasami trzeba na nie czekać.

Inspektor musi posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie funkcjonowania towarzystwa, przysługujących mu praw, obowiązujących w RP przepisów prawnych dotyczących zwierząt, a zwłaszcza Ustawy o ochronie zwierząt z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 roku wraz z uzupełnieniami.

Naszym celem jest zebranie grupy osób, których determinacja, cierpliwość, sumienność i zaangażowanie będzie mogła służyć przez lata. Często niestety zdarzało się iż osoby, które zakończyły pomyślnie egzamin, traciły zapał po kilku miesiącach lub nie potrafiły podołać ciężkiej pracy inspektora. Aby tego uniknąć postanowiliśmy zmienić dotychczasowe warunki przyjmowania nowych osób.

O przyjęciu do grona inspektorów decyduje kilka czynników:

  • przesłanie CV z informacją o sobie, własnych doświadczeniach w pracy ze zwierzętami oraz powodu, dla którego podjęta została decyzja o przyłączeniu się do naszego Inspektoratu.

(prosimy o załączenie zdjęcia w celu lepszej identyfikacji oraz podanie nr. telefonu kontaktowego i miejsca zamieszkania)

adres mailowy: interwencje.animals@gmail.com

  • wolontariat w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Oświęcimiu (30 godzin)

– żaden egzamin nie zastąpi praktyki jaką niesie ze sobą bezpośrednia praca ze zwierzętami, gdzie można poznać różne rodzaje zachowań zwierząt, stopnie agresji, sposoby postępowania z trudnymi psami czy kotami oraz kontakt z ludźmi zwracającymi się do schroniska z wieloma problemami dotyczącymi zwierząt

  • pomyślne zaliczenie kończącego szkolenie testu oraz opinia egzaminatorów potwierdzona przez rade krajową towarzystwa
  • osoba pełniąca funkcję inspektora nie może być karana, a ponadto musi zawsze wykazywać wysoką kulturę osobistą również w czasie poza działaniami interwencyjnymi
  • prawo jazdy kategorii B (tylko w wyjątkowych przypadkach możemy rozważyć przyjęcie osoby bez prawa jazdy – wiąże się to często z niemożliwością dotarcia na interwencję)
  • dyspozycyjność (możliwość przeprowadzenia minimum 2 – 3 interwencji w tygodniu)
  • miejsce zamieszkania Oświęcim lub najbliższa okolica
  • ukończone 18 lat

 

Legitymację służbową oraz mundur zostanie wydany dopiero po spełnieniu powyższych czynników oraz przeprowadzeniu w charakterze wolontariusza 10ciu interwencji w obecności starszych inspektorów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo przystąpić do naszego grona ale upór, cierpliwość, poświęcenie i zaangażowanie jest jedynym testem, który pozwoli nam wytypować najlepsze osoby, które nie zniechęcą się powyższymi trudnościami i na długo pozostaną w naszej organizacji.

 

Do zakresu działań Inspektora należy:

  • Współdziałanie z właściwymi instytucjami samorządowymi jak i państwowymi w ujawnianiu oraz ściganiu przestępstw i wykroczeń określonych w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku (znowelizowanej 6 czerwca 2002) wraz z uzupełnieniami oraz w dotyczących zwierząt rozporządzeniach ministrów.
  • Podejmowanie działań dotyczących wszelkich przypadków znęcania się nad zwierzętami i czynne w nich uczestnictwo.
  • Podejmowanie wszelkich interwencji i kontroli dotyczących warunków bytowych zwierząt, do których upoważnia inspektora obowiązujące prawo.
  • Kontrole dobrostanu zwierząt w schroniskach, ubojniach, hodowlach, handlu, transporcie, laboratoriach, wykorzystywanych do celów rozrywkowych, filmowych i specjalnych.
  • Uczestnictwo w sprawach karnych toczących się przed sądami powszechnymi w sprawach dotyczących złego traktowania zwierząt.
  • Opiniowanie i nadzorowanie akcji wyłapywania zwierząt
  • Propagowanie zasad humanitaryzmu wobec zwierząt.
  • Za zgodą zarządu Rady Krajowej organizowanie rekrutacji inspektorów oraz inicjowanie nowych ośrodków Inspektoratu ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals na terenie całej Polski.
  • Współpracę ze środkami masowego przekazu w nagłaśnianiu najważniejszych tematów związanych z realizacją przepisów Ustawy z dnia 21.08.1997 o ochronie zwierząt przez Inspektorat ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals we współpracy z zarządem Rady Krajowej.
  • Współpraca w sprawie podejmowania ważnych decyzji określonych w regulaminie i powiadamianie o ważnych interwencjach centralę inspektoratu znajdującą się w Gdyni.