OTOZ Animals Oświęcim logo
Aktualności

Mróz zabija!!! Zadbaj o zwierzęta ! Reaguj, gdy widzisz je zmarznięte ! Możesz uratować im życie !

12 lutego 2018

Zima dla zwierząt jest ciężkim okresem i bardzo często bez naszej pomocy jej nie przetrwają. Dlatego pamiętajmy, że jeśli pies żyje na dworze na zewnątrz, to zimą w szczególności należy mu zapewnić odpowiednie warunki !
Buda musi chronić przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, w tym przypadku przed mrozem, dlatego musi  być szczelna oraz ocieplona (docieplamy styropianem i deskami).
W środku budy powinna być wyłożona słoma, gdyż nie trzyma wilgoci, co jest istotne zimą.
Otwór wejściowy budy można dodatkowo zabezpieczyć zawieszając zasłonkę (np. materiał).
Rozmiar budy musi być dostosowany do wielkości psa (np. mały pies = mała buda).
Zimą należy częściej wymieniać wodę, można dodać do niej kilka kropel oleju.
Porą zimową podaje się psu ciepłe, bardziej tłuste posiłki.
Jeśli pies jest trzymany na łańcuchu, to nie może być krótszy niż 3 m.
Na szyi psa musi znajdować się obroża, nie łańcuch, gdyż grozi to przymarznięciem do skóry.
Mamy w obowiązku puszczanie psa z łańcucha czy kojca na ogrodzonym terenie bądź zapewnienie mu spacerów

Zadbajcie też o wolno żyjące koty !
Otwórzcie okienka do piwnicy, uchylcie szopy, stodoły.
Podajcie miskę jedzenia, wystawiajcie często wodę.
Można ustawić budkę ze styropianu ze słomą przed blokiem, czy przed domem.
Koty bardzo często próbują ogrzać się pod samochodami, wchodzą pod maskę na ciepły silnik, dlatego warto o tym pamiętać i sprawdzić ostukując samochód przed odpaleniem.

Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.”
Ustawa o ochronie zwierząt

Zwierzęta gospodarskie ! Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich mamy w obowiązku zapewnić im warunki nieszkodliwe dla ich zdrowia i dlatego nie mogą być zimą pozostawiane na mrozie pod gołym niebem lecz powinny przebywać w oborach i stajniach.

To wszystko naprawdę nie jest trudne, a zasypiając w ciepłym łóżku, będziecie mogli pomyśleć, że coś zrobiliście dla tego świata dobrego i że prawdopodobnie uratowaliście właśnie jakieś życie.

Zgodnie z Art. 6 Ustawy o ochronie zwierząt nieuzasadnione lub niehumanitarne zabijanie zwierząt oraz znęcanie się nad zwierzętami, w tym utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania jest zabronione. Art. 35 : za znęcanie się nad zwierzętami grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.