OTOZ Animals Oświęcim logo
Aktualności

KOCHAM, DBAM, CHRONIĘ = KASTRUJĘ, STERYLIZUJĘ

8 kwietnia 2018

Co roku schroniska przepełnione są bezdomnymi i niechcianymi zwierzętami, a szczególnie wiosną i latem, gdyż wówczas przybywa najwięcej kociąt i szczeniąt !

Pamiętaj !

Jedyną skuteczną, pewną i trwałą antykoncepcją oraz walką z nadpopulacją, bezdomnością i cierpieniem niechcianych zwierząt jest sterylizacja oraz kastracja psów i kotów !

Ważnym z kolei medycznym argumentem przemawiającym za kastracją i sterylizacją jest fakt, że chroni ona zarówno psy i koty przed rakiem i innymi chorobami związanymi z hormonami. U samców kastracja zażegnuje ryzyko wystąpienia raka jąder i schorzeń prostaty, a u samic zagrażającemu życiu ropnemu zapaleniu macicy (ropomacicze) oraz konkretnymi rodzajami guzów. Kastracja zmniejsza zatem prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów listwy mlecznej.

Wykastrowany samiec psa czy kota zachowuje się spokojniej, ustają z reguły uciążliwe zachowania związane z odczuwaniem popędu płciowego, ciągłe skowycie, ujadanie czy próby ucieczek u psów oraz znaczenie moczem terenu w przypadku kocurków, ogólnie cechuje je mniejsza agresja.

Kastracja czy sterylizacja psów i kotów nie jest w żadnym wypadku ograniczeniem ich praw, a wręcz przeciwnie – ważnym środkiem podejmowanym w celu ochrony zwierząt.