OTOZ Animals Oświęcim logo
Aktualności

„Chcę króliczka, chomika, szczurka …” – kilka słów o odpowiedzialności..

12 maja 2017

Przedstawiona koszatniczka została znaleziona w ostatniej chwili przez pewnego Pana. Zwierzę z przerażeniem poruszało się między blokami na jednym z osiedli w Bieruniu. Prawdopodobnie komuś się znudziła lub stała się uciążliwa. Szukamy opiekuna, najlepiej jakiegoś miłośnika, który otoczy ją należytą opieką do końca życia.
Oczywiście obowiązuje podpisanie umowy adopcyjnej 🙂
Zainteresowanych adopcją prosimy o kontakt pod nr 500-404-996

Do naszego oddziału trafiają często inne zwierzęta niż psy i koty. Są to zazwyczaj szczurki, chomiki, króliki, świnki morskie, szynszyle i inne.. To tylko pojedyncze przypadki, o których się dowiedzieliśmy i udało się nam pomóc. A o ilu z nich nie wiemy?? Ilu zwierzętom nie uda się udzielić pomocy, tylko i wyłącznie przez ludzka głupotę?
Właściciele udają się do sklepów zoologicznych wraz ze swoimi uśmiechniętymi pociechami, które wskazują palcem, pukając w szybę akwarium na wybrane zwierzę i mówią „chcę tego króliczka”. Akcesoria, smakołyki, legowiska, klatki to wszystko tworzy dodatkową aurę, zachęcającą do kupna zwierzaczka, a poza tym przecież zwierzak w domu uczy odpowiedzialności i empatii. Prawda? Pojawiają się wówczas deklaracje ze strony dzieci o opiece nad czworonogami w przyszłości, które w dniu, gdy trzeba wyczyścić akwarium, klatkę, czy wyjść na spacer , pękają jak bańki mydlane. Kochani, odpowiedzialność zawsze spada na rodziców, zawsze.
I tak oto puchate i śliczne króliczki, chomiczki, szczurki kończą w pudełkach przy drodze lub w lesie, w którym zginą z głodu lub zostaną zabite przez inne zwierzęta, najzwyczajniej sobie nie poradzą, rybki zazwyczaj kończą w klozetowych muszlach i znów w domu wszystko wraca do „normy”.
ADOPTUJĄC, CZY KUPUJĄC ZWIERZĘ, JESTEŚMY ZA NIE ODPOWIEDZIALNI. To nie rzecz, której możemy się pozbyć z byle przyczyny. Uczmy dzieci odpowiedzialności i empatii od najmłodszych lat, by później wyrosły na dobrych ludzi, którzy nie krzywdzą innych.. Pamiętajmy przy kupnie i adopcjach zwierząt o rozsądku i myśleniu na wyrost „co będzie gdy”?