o nas
W roku 2010 dnia 1 kwietnia przejęliśmy opiekę nad Schroniskiem jako Oświęcimski Oddział OTOZ Animals.
Właścicielem Schroniska jest Urząd Miasta, który każdego roku dotuje tą Placówkę. Niestety kwota jaką poświęca się na ten cel jest zupełnie niewystarczająca, nawet na bieżące utrzymanie Schroniska. Dlatego jako Organizacja Pożytku Publicznego, staramy się pozyskiwać Darczyńców, którzy dzięki swoim wpłatom oraz przekazywaniem nam 1 % swoich podatków, przyczyniają się do ratowania bezdomnych i skrzywdzonych przez człowieka zwierząt.
Przez kilkanaście lat Schronisko prowadzone było przez Zakład Usług Komunalnych, a ilość miejsc dla bezdomnych zwierząt była bardzo ograniczona (15 psów i 25 kotów). Nie będziemy opisywać jak wtedy wyglądała opieka nad schroniskiem oraz jaka była ilość zwierząt padłych, czy uśpionych, bo smutna przeszłość została za nami. Z dniem 1 kwietnia 2010 roku objęliśmy opieką bezdomne zwierzęta z terenu Miasta Oświęcim. Pracy było bardzo dużo zanim udało się doprowadzić obiekt do lepszego stanu. Wszystkie modernizacje wykonać mogliśmy dzięki ludziom dobrej woli i wspaniałym Darczyńcom. Teraz Schronisko niczym już nie przypomina dawnych rozsypujących się murów i boksów, a zwierzęta wydają się być szczęśliwe pomimo iż to nie jest ich prawdziwy dom.
Problemów jednak wciąż jest bardzo dużo. Potrzeby na umieszczanie bezdomnych zwierząt z terenu miasta Oświęcim, które liczy ponad 40 tysięcy mieszkańców, znacznie przekraczają możliwości Schroniska, a środków finansowych ciągle brakuje. Brakuje też miejsc na bezdomne zwierzęta, a zgłoszenia o kolejnych porzuconych psach i kotach wciąż napływają. Dramatycznie brakuje także środków finansowych na karmę, leczenie i utrzymanie Schroniska. Pomimo tego rokrocznie staramy się modernizować obiekt, by przede wszystkim poprawiać warunki bytowe naszych podopiecznych, ale także starać się zwiększać ilość miejsc dla bezdomnych zwierząt. Aby zebrać brakujące fundusze, organizujemy liczne zbiórki pieniężne oraz organizujemy akcje, podczas których pozyskujemy Darczyńców.
W obecnej chwili Schronisko może pomieścić około 30 psów i 50 kotów. Łącznie obejmujemy opieką około 400 zwierząt rocznie, a około 350 znajduje nowe domy. Reszta wciąż czeka na swoją szansę w Schronisku. Czasami jakieś zwierzę odchodzi za „tęczowy most”…, ale jesteśmy jedynym Schroniskiem w Polsce lub nawet na świecie , gdzie ilość tych , które odeszły jest bardzo znikoma. Zawsze ratujemy, leczymy i walczymy o każde zwierzę do końca. Nasi pracownicy i wolontariusze to osoby, które przyszły do nas z głębokiej potrzeby serca. Jesteśmy grupą osób, które zdeterminowanie będą walczyć o każde istnienie naszych braci mniejszych.
Od roku 2007 prowadzimy Inspektorat ds. ochrony zwierząt. Przeprowadzamy rocznie około 180 interwencji dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt. Prowadzimy szkolenia dla Policji i Straży Miejskiej, by nasza współpraca z tymi służbami była bardziej profesjonalna. Dzięki naszym działaniom udało się doprowadzić do ponad 10 wyroków skazujących za znęcanie się nad zwierzętami, w tym słynna sprawa wyrzuconego przez okno II piętra psa rasy York, gdzie oskarżony usłyszał jeden z najwyższych wyroków w Polsce – zakaz posiadania zwierząt na maksymalny okres 10 lat, przepadek zwierzęcia, kara grzywny oraz rok bezwzględnego pozbawienia wolności. Kolejne sprawy są w toku, a nasi inspektorzy nie ustają w walce o sprawiedliwość i poprawę losu krzywdzonych zwierząt.
Uratowaliśmy także wiele zwierząt dzikich – saren, koziołków, ptaków tj. myszołowy, czaple, łabędzie itp. Tutaj wielkie ukłony i podziękowania dla Starostwa w Oświęcimiu, które wspiera nasze działania oraz dla Pana Jacka Wąsińskiego z Leśnego Pogotowia, z którym współpracujemy od lat.
Prowadzimy także Wolontariat oraz szerzymy edukację w szkołach i przedszkolach, związaną z humanitarnym traktowaniem zwierząt.
Bezustannie walczymy o poprawę życia wszystkich cierpiących zwierząt.