OTOZ Animals Oświęcim logo
Bez kategorii

3 lipca 2014

Z dniem 1 lipca 2014 roku przedłużyliśmy czas pracy, dzięki czemu nasze zwierzęta będą mogły dłużej cieszyć się obecnością swoich opiekunów i wolontariuszy 🙂

Nastąpiły pewne zmiany.
Niestety z uwagi na nadmiar pracy, zgłoszeń i ilość zwierząt , którymi musimy się należycie zaopiekować, w środy, czwartki i niedziele poświęcamy czas wyłącznie naszym zwierzętom i nie będziemy przyjmować osób trzecich. Adopcje i inne sprawy można załatwić w pozostałe dni w wyznaczonych godzinach.

Schronisko nie przyjmuje dużych grup odwiedzających (wycieczki itp) . Maksymalna ilość wchodzących na teren schroniska odwiedzających, to  8 osób. Związane jest to głównie ze stresem zwierząt jaki wywołują duże grupy.

  • Telefony czynne od poniedziałku do piątku: 11:00 – 16:00
  • w sob i nd : 12.00 – 16.00

  • 660- 162- 606
  • 698- 024- 633
  • 691 -485- 682

W przypadku problemów z połączeniem (tel. zajęty lub z powodu nadmiaru pracy mamy zajęte ręce i nie jesteśmy w stanie odebrać)  można wysłać wiadomość tekstową w formie SMS.

W NAGŁYCH WYPADKACH  (szczególnie komunikacyjnych) 24h/dobę, na terenie Miasta Oświęcim: Straż Miejska tel. 986  lub Policja 997  informuje naszego pracownika interwencyjnego, który pełni dyżur całodobowy.

 Na terenie Gminy Oświęcim: Policja tel. 997 ma w obowiązku niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby interwencyjne Gminy (art.9a ustawy o ochronie zwierząt).

W nagłych wypadkach komunikacyjnych zagrażających życiu i zdrowiu zwierząt na terenie całej Polski, każda Gmina lub Miasto ma ustawowy obowiązek podpisać umowę z lekarzem weterynarii (art.11a punkt 8 ustawy o ochronie zwierząt), który udziela pierwszej pomocy potrzebującym zwierzętom niezależnie od pory dnia i nocy. Straż Miejska lub Policja mają również w obowiązku poinformować służby ze swojego terenu, które podpisały umowę z danym Miastem lub Gminą ( tym bardziej iż pracownicy interwencyjni Gmin mogą przyjąć zgłoszenie tylko od w/w służb).  Jeśli z jakiś powodów dana Gmina nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i nie posiada takiej umowy, to funkcjonariusze Policji mają w obowiązku na mocy ustawy o ochronie zwierząt  bezzwłocznie powiadomić pracownika alarmowego danej Gminy, a w przypadku braku wytypowania przez Gminę takiej osoby powinni bezzwłocznie powiadomić Wójta, Burmistrza, Sołtysa bądź inną osobę decyzyjną i odpowiedzialną za działania w danej Gminie niezależnie od pory dnia i nocy. Należy poczekać do czasu przyjazdu służb interwencyjnych, by mieć kontrolę nad ewentualnym przemieszczeniem się zwierzęcia. Jeśli osoba znajdująca ranne zwierzę nie posiada wiedzy na temat udzielenia mu pierwszej pomocy, to prosimy o ostrożność i nie dotykanie zwierzęcia. Należy jednak zabezpieczyć miejsce, w którym zwierzę uległo wypadkowi ( w przypadku drogi można ustawić trójkąt ostrzegawczy).

Będąc świadkiem wypadku i wybierając numer tel. alarmowego Straży Miejskiej lub Policji, połączenie wskaże rejon, w którym wystąpił wypadek komunikacyjny z udziałem zwierząt. W tym momencie dalszą kolejność działań stosować według powyższych wskazówek ( warto zapisać w/w art. z ustawy o ochronie zwierząt ).